+420 776 31 31 31 Litošická 409/10 | Praha 9
Otevírací doba: PO-ČT 9-12 |13-16 | PÁ - 9-12,13-14

Parodontologie

Paradentóza (také parodontitida nebo parodontóza) je zubní onemocnění tkáně, které se projevuje v okolí zubů. Nejčastěji postihuje dáseň (zánět dásní), podkladovou kost dásňového výběžku i celý závěsný vazivový zubní aparát. Parodont jsou tkáně, které upevňují zub v čelisti, odtud pochází název nemoci.

Paradentóza je spolu se zubním kazem nejčastějším zubním onemocněním. Obvykle se paradentóza projevuje od 30. roku pacienta a postihuje 80-90% lidí. Vznik paradentózy způsobují bakterie usazené na zubech i dásních, které je postupně poškozují. Neléčená paradentóza je zubní onemocnění vedoucí až ke ztrátě zubů

Paradentóza, příznaky nemoci

Bakteriální plak způsobuje poškození zubní skloviny a je příčinou vzniku zubního kazu. Bakterie také rozkládají pojivovou tkáň a způsobují zánět dásní, který je prvním příznakem vznikající paradentózy. Onemocnění postihuje jeden nebo více zubů, ale může postihnout i všechny zuby. Paradentóza obvykle probíhá až několik let bez bolestivých pocitů. Krvácení dásní v průběhu jídla a během čistění zubů je však již varovným signálem nástupu paradentózy.

Příznaky paradentózy a postup nemoci:

 • Krvácení dásní během jídla a čistění zubů.
 • Zánět, zarudnutí, zduření a otok dásní.
 • Vznik parodontálních chobotů.
 • Zápach z úst a pachuť v ústech.
 • Bolestivost zubů.
 • Napětí, brnění a pocit tlaku zubů.
 • Obnažení zubních krčků.
 • Uvolňování zubů, změna jejich polohy a postavení.
 • Vznik mezer mezi zuby.
 • Úbytek vaziva a podkladové kosti.
 • Totální poškození závěsného zubního aparátu vedoucí až ke ztrátě zubů.

Dentální klinika, léčba zánětu dásní a paradentózy

Paradentózu způsobují zejména bakterie v zubním plaku, které jsou zdrojem bakteriální infekce, zánětu dásní. Při neléčené paradentóze se bakterie usazují na povrchu zubů, ve vznikajících parodontálních chobotech a v poškozených výplních. Pokud není odstraněn bakteriální plak jako hlavní zdroj infekce, onemocnění paradentózou se postupně zhoršuje a přechází do dalších fází. Dentální klinika proto doporučuje návštěvu Vašeho zubního lékaře neodkládat.

Zubní lékaři Dentální kliniky posuzují rozsah onemocnění paradentózou na základě kompletního stomatologického vyšetření. Vyhodnocují zejména míru rozšíření bakteriálního plaku a zubního kamene, stav dásní, úbytek tkáně, změny v postavení zubů atd. Součástí vyšetření může být také kompletní rentgen ústní dutiny.

Zubní lékař stanoví a podrobně pacientovi vysvětlí jeho individuální léčebný plán. Bakteriální plak ze zubů a parodontálních chobotů je nezbytné naprosto dokonale odstranit pomocí stomatologických nástrojů. Toto ošetření se provádí v lokální anestezii.

U pokročilejších stupňů paradentózy nemusí dostačovat pouze odstranění plaku. V tomto případě se o pacienta postará náš specialista, paradentolog, který stanoví další způsob zubní léčby. Může jít například o chirurgické odklopení dásní pomocí skalpelu a vyčištění zanícených prostor.

O podrobných možnostech léčby paradentózy Vás bude informovat Váš zubní lékař v Dentální klinice.

Paradentóza a prevence, dentální klinika doporučuje

Jedním z hlavních preventivních opatření proti paradentóze je dostatečná ústní hygiena. Při jejím nedodržování zasahuje plak až do dásňového žlábku, kde uvolňuje závěsný zubní aparát. Vznikají parodontální choboty, obnažují se zubní krčky a projevuje se zápach z úst.

Dobrých návyků v oblasti ústní hygieny nelze dosáhnout bez podrobné profesionální rady nebo pomoci. Pro zachování trvale zdravých zubů je potřebná vysoká úroveň jejich hygieny, kterou zajistí jen odborné zubní čištění.

Proto Vám kromě každodenní péče o chrup doporučujeme pravidelné profesionální čištění zubů na našem pracovišti dentální hygieny, a to minimálně 1 x za 6 měsíců. Výrazně tak snížíte riziko onemocnění paradentózou a předejdete vzniku zubních kazů, neboť jen opravdu čisté zuby nemohou onemocnět.

Augmentace – náhrada čelistní kosti

Může se stát, že pacient s parodontem má natolik řídkou kost nebo má kosti tak málo, že není možné do ní vložit implantát. V takovém případě přichází na řadu augmentace. Augmentace je náhrada čelistní kosti, podobně, jako je implantát náhrada zubu. Augmentace je jedna z novinek současné stomatologie, která nabízí řešení parodontologickým pacientům.